ANA SAYFA

 

  Silikon Nedir?
 

Silikon Malzemesi

Silikon, doğada oksijen ile birleşerek silikon dioksit veya silika oluşturan yarı metalik veya metai benzeri bir element olan silikondan elde edilir. Deniz kumu, kristaller ve kuvars, silikadır. Silika, çok sık rastlanan bir maddedir. Silikanın karbon ile yüksek bir sıcaklıkta ısıtılması silikonu meydana getirebilir. Daha fazla işlenmesi, silikonu uzun bir kimyasal zincire veya polimere dönüştürebilir; sıvı, jel veya lastiksi olabilen bu maddeye silikon denir. Kaydırıcılar ve yağlarla birlikte silikon lastikte de çeşitli silikonlar kullanılır. Silikon, cilalar, güneş ve el losyonu, antiperspirantlar, sabunlar, işlenmiş gıdalar, su geçirmez kaplamalar ve çiklet gibi evlerde sıklıkla kullanılan birçok maddenin içinde bulunabilir.

  Silikon implantlar güvenli midir?
 

Silikonun Emniyeti

Bu konuda özel çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalarda inek sütünde ve piyasada bulunan bebek mamalarında, meme impiantı olan kadınların sütündekinden daha yüksek seviyelerde silikon olduğu belirlenmiştir. Tıp Enstitüsü şu sonuca varmıştır: "Silikon implantların, vücutta meydana gelen büyük hastalıkların herhangi birinden sorumlu olduğuna dair bir kanıt yoktur. Kadınlar günlük hayatlarında sürekli olarak silikona maruz kalırlar."

  Kapsül Kontraktürü nedir?
 

Kapsül Kontraktürü

İmplantın çevresinde normal olarak oluşan yara dokusu veya kapsül gerilip impiantı sıkıştırabilir ve buna kapsül kontraktürü denir. Kapsül kontraktürü daha yaygın olarak enfeksiyon, hematom ve seromanın ardından görülür. Aynı zamanda meme dokusu altına yerleştirilen implantlaria da sıklıkla görülür. Semptomlar, sertlik hissi ve hafif rahatsızlıktan başlayarak ağrı, çarpıklık, impiantın hissedilmesi ve/veya impiantın yerinden çıkmasına kadar uzanabilir. Ağrı ve/veya sertlik hissinin şiddetli olduğu durumlarda ilave bir cerrahi işlem gerekir. Bu işlem, implant kapsül dokusunun çıkarılması veya impiantın kendisinin çıkarılması ve muhtemelen değiştirilmesi olabilir. Bu ilave ameliyatlar sonrasında da tekrar kapsül kontraktürü meydana gelebilir. Yara kapsülünü parçalamak için impiantın etrafındaki fibroz kapsül zorla sıkıştırılarak veya üzerine bastırılarak uygulanan kapalı kapsülotomi yapılması önerilmemektedir, çünkü bu işlem impiantın patlamasına yol açabilir.

  Neden Vücut İmpiantın Etrafında bir Kapsül Oluşturur?
 

Vücudun içine yerleştirilen herhangi biri alete karşı doğal bir reaksiyon olarak, meme implantının etrafında da bir kapsül oluşturan yara dokusu meydana gelecektir.

  İmplantlar meme kanseri oluşumunu etkiler mi?
 

Meme Kanseri

Bunun insanlar için söz konusu olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur, implantların kansere sebep olduğuna dair bir kanıt yoktur.

  Meme implantları maografiyi nasıl etkiler?
 

Mamografi

Meme implantları mamografi sırasında meme kanserinin tespit edilmesini engelleyebilir ve mamografiyi daha zor hale getirir. Prosedürden önce mamografi teknisyenine impiantlannız olduğunu söylemeniz önemlidir. Özel çıkarma teknikleri ve ilave görüntüler gerekebilir. Ailenizde meme kanseri geçmişi varsa bunu doktorunuza bildirin.

  Silikon alerjisi oluşması mümkün müdür?
 

Silikon Alerjisi

Herkesin dünyadaki hemen hemen her maddeye karşı bir alerji geliştirmesi mümkündür, ancak silikon alerjileri çok nadirdir. Hepimiz günlük yaşantımızda her gün silikona maruz kalıyoruz. Silikon, cilalar, güneş ve el losyonu, antiperspirantlar, sabunlar, işlenmiş gıdalar, su geçirmez kaplamalar ve çiklet gibi evlerde kullanılan birçok maddenin içinde bulunabilir.

  Bir implantın ortalama kullanım süresi ne kadardır?
 

İmplant Kullanım Süresi

İmplantlar yaşam boyu kullanılamazlar; bu yüzden hayatınızın bir zamanında değiştirilmeleri gerekebilir. Bu süre kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda sadece birkaç yıl sonra değiştirilmesi gerekirken diğerlerinde 10-20 yıl dayanabilir. Bir kadının implant değiştirme ameliyatına ihtiyaç duyma sebepleri çeşitlidir. Bazen bu, boyut değişimi veya implant tipi değişimi gibi sebeplerle isteğe bağlı olarak gerçekleşebilir, bazen ise implantın boşalması veya yerinin değişmesi gibi bir komplikasyon sebebiyle implantın çıkarılması veya değiştirilmesi zorunludur.

  İmplant ameliyatından sonra egzersiz ve diğer yorucu aktivitelere başlamadan önce ne kadar beklemeliyim?
 

İyileşme / Aktiviteler / Egzersiz

İşinizi ne kadar süreyle bırakmanız gerektiği ile ilgili en iyi rehberiniz doktorunuz olacaktır ve size aktivitelere ne zaman ve nasıl başlayacağınızı söyleyecektir. İyileşme dönemleri kadından kadına değişir. Genel olarak, rahatsız dönem ilk birkaç gündür. Normal yaşantıya ortalama olarak dört ile altı hafta sonra dönülür.
İnsizyon iyileşmekteyken terlememek önemlidir. Bu yüzden, insizyon iyileşip kapanana kadar aktiviteyi ve güneş banyosunu sınırlandırın. Özellikle üst beden ile ilgili aktiviteleri çok erkenden ağırlaştırmayım Vücudunuzun dinlenmesine ve iyileşmesine izin verin. İmplantın etrafındaki şişliği en aza indirmeniz gerekir.
Bir ay sonra Jakuzi veya banyoya girmek genellikle sorun yaratmaz. Ameliyattan bir ila iki hafta sonra gibi erken zamanlarda insizyonun ıslatılmaması gerekir.
Antrenmanlarınıza başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Hastaların iyileşme süreleri çok değişkendir. Dolaşımı desteklediği için genellikle yürümek önerilir. Takılan implantlar ne kadar büyükse göğüsleriniz de o kadar ağır olacaktır. Derinin üzerindeki çekme gücünü ve memelerin sarkmasını en aza indirmek için koşarken destekleyici sutyen giymelisiniz.

  İmplantlarımla solaryuma girebilir miyim ya da güneş banyosu yapabilir miyim?
 

Solaryum Salonu / Güneş Banyosu

Solaryum veya güneş banyosu implanîa zarar vermez fakat yaraları kötüleştirebilir. Solaryum ışınları insizyonları kalıcı şekilde koyulaştıracağı için, ameliyattan sonra en az bir yıl insizyonlar üzerine solaryum ya da güneş ışını değmesinden kaçınmalısınız. İmplant ısınabilir ve vücudunuzdan daha geç soğuyabiiir.

  Ne zaman uçuş ve/veya aletli dalış yapabilirim?
 

Uçuş/Aletli Dalış

İmplantları olan birçok kadın aletli dalış yapmakta ve uçakla seyahat etmektedir. Basınçtaki değişikliklerle kabuk hafifçe genişleyebilir veya sıkışabilir. Bu, implantın içinde küçük hava baloncukları oluşmasına yol açabilir. İçi şalin dolu implantlarla olduğu gibi jel implantlarla da sıvı sesleri hissedebilir veya duyabilirsiniz. Bu durum 24-48 saat içinde düzelmelidir.

  Ne zaman balenli sutyen giyebilirim?
 

Balenli Sutyen

Doktorların çoğu, implant ameliyatından sonra kadınların balenli sutyen giymek için 3 ay beklemelerini istemektedir. Vücudunuz 3 ay boyunca implantın etrafında bir yara dokusu oluşturacaktır. Bu süre sırasında, tellerin yaptığı basınç yara dokusunun, kalıcı olarak tellerin neden olduğu girintiyle biçimlenmesine yol açabilir. Bu ilk iyileşme süresinden sonra, kalıcı bir girinti olmasını engellemek için balenli sutyenler aralıklı olarak giyilmelidir.

  Göğüslerim normal göğüsler gibi hareket etmeye devam edecek mi?
 

Göğüs Hareketi

Bu, takılan implantların tipi, cep diseksiyonu, vücudunuzun implantı tutuş şekli ve kapsül kontraktürü olup olmaması gibi birçok faktöre bağlıdır. Birçok kadın için meme implantlarının yumuşak olması ve güzel şekilde hareket etmesi mümkünken bazı kadınların implantları daha sıkıdır ve sabit pozisyonda durur.

  İmplantın ağırlığı ne kadardır?
 

İmplant Ağırlığı

Bir implantın ağırlığı boyutuna ve dolum hacmine göre değişir. 250 cc jel ile doldurulan 250 cc'lik bir implant yaklaşık 250 gram gelir.

 

  İmplant taktırmam göğüslerimde çatlaklara yol açar mı?
 

Çatlaklar

İmplantların takılması çatlaklara yol açabilir, fakat bu nadiren olur. Eğer bu konuda endişeiiyseniz, derinin gerilmesini en aza indirmek için daha küçük bir implantı tercih edin veya deriyi zamanla yavaş yavaş genişletmek için bir Spectrum ayarlanabilir implantı tercih edin.


  Sigara kullanımı, ameliyattan sonraki iyileşme prosesi üzerinde ne gibi bir etki yapar?
 

Sigara Kullanımının Etkileri

Sigara kullanımı, kan damarlarının daralmasına yol açar, kanla ameliyat bölgesine taşınan kan miktarını ve oksijeni azaltır. Dokuların iyileşmek için bu kana ve kanın taşıdığı oksijene ihtiyacı vardır. Kan miktarı azaldığında, dokular daha yavaş iyileşir. Farklı doktorların, hastaların ameliyattan önce ve sonra sigara içmeme süreleri için farklı önerileri vardır. Ameliyattan önce ve sonra beş hafta ila ameliyattan önce ve sonra bir ila iki hafta gibi süreler önerilmektedir. Doktorunuza ameliyattan önce sigarayı ne zaman bırakmanızı istediğini sorun.

  Meme ucu hassasiyetini kaybedecek miyim?
 

Meme Ucu Hassasiyeti

İmplant ameliyatından sonra meme ucu hassasiyetinde değişiklikler olabilir. Meme ucundaki ve memedeki his artabilir veya azalabilir. Değişim aralığı, hissizlikten aşırı hassasiyete kadar değişebilir ve geçici veya kalıcı olabilir.

  Bir implant prosedürü geçirmeden önce ideal kilomda mı olmalıyım?
 

Kilo Artışı veya Kaybı

İdeal kilonuza yakın olmalısınız. Meme impiantları takıldıktan sonra belirgin bir kilo kaybı, sonucu sizin için tatmin edici olmayacak şekilde değiştirebilir. Biraz ptozis (sarkma) ve boyutta küçülme olabilir. Kiloda önemli bir artış, memelerin boyutunun büyümesine yol açabilir.

  Yaşım 50'nin üzerinde. Meme implantı taktırmak için çok mu yaşlıyım?
 

Yaş

Yaş değil, genel olarak sağlığın iyi olması önemlidir.

  Hamilelik sırasında ne olacak?
 

Hamilelik

Her kadın ayrı bir bireydir ve bu yüzden bir hamilelik öncesinde veya sonrasında farklı sonuçlarolabilir. Memeleriniz büyüyecek ve hamilelik ile ilgili tüm normal değişiklikleri geçirecektir. Büyüme miktarı, kadından kadına değişecek ve implantların boyutu da burada rol oynayacaktır.

 

  Emzirebilir miyim?
 

Emzirme

Meme impiantları olan birçok kadın bebeklerini başarılı şekilde emzirmişlerdir. Mevcut çalışmalar, jei ya da şalin meme impiantları olan kadınların sütünde, meme implantı olmayan kadınlarınkinden daha yüksel silikon seviyesi olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, meme impiantları bazı kadınların emzirme yeteneğini engelleyebilir. Bu yeteneği büyük olasılıkla periareolar insizyon bölgesi etkiler. Bazı kadınlar bu süre sırasında meme kanallarının iltihaplanması olan mastit yaşayabilirler, bu aynı zamanda kapsül kontraksiyonuna yol açabilir. Semptomlar ilk ortaya çıktığında antibiyotik kullanımı, bu sorun potansiyelini en aza indirebilir. İltihap belirtilerini her zaman doktorunuza bildirmelisiniz.


Ana Sayfa   |  Dr.Fevzi Yavaş Hakkında  |  Doktora Sor  |  İletişim

Bağdat caddesi Ay apartman NO:370/12 Şaşkınbakkal – İstanbul | Tel:+ 90 216 386 99 11

Bu sitede yer alan bilgiler kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılamazlar.
İzin alınmadan kullanılması ya da yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.