ANA SAYFA

 

  Dolgu Maddesi
 

Hyalüronik Asit Geçtiğimiz yıllarda oldukça popüler olan dudakların kolajen enjeksiyonu ile doldurulması yöntemi artık yerini, hayvansal katkı maddesi içermeyen hyalüronik asitli ürünlere bıraktı. Etkisini bir yıl kadar devam ettiren bu yöntemin en büyük avantajı, doğal bir görünüm oluşturması.

Jel şeklinde olan bu ürünlerin esas maddesi, vücutta bulunan hyalüronik asit maddesinin biyoteknolojik olarak üretilen bir versiyonu. Bu yöntem deriyi kabartarak yüz çizgilerini azaltıyor ve dudakları dolgunlaştırıyor. Dudağa yapılan müdahaleler, lokal anestezik spreyler ve enjeksiyonlar kullanılarak tamamen ağrısız bir şekilde gerçekleştiriliyor. İşlem genellikle 20-30 dakika sürüyor.

Doku mühendisliğindeki son gelişmeler sayesinde plastik cerrahi de başka bir boyut kazandı. Artık gerçeğe yakın kemik, kıkırdak ve deri dokuların laboratuvar koşullarında hastaya özgün şekilde üretilmesi mümkün.


  Dudak Dolgunlaştırılması
 

Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir.

Operatif yöntemlerde dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir. Ancak bu yöntemin kalıcılığının az olması, tekrarlanma gerekliliği, bizi uygulaması çok daha kolay olan dolgu maddelerine yöneltmiştir.

Özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir. Yine dudak mukozası ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır. Sıklıkla hyalüronik asit içeren preparatlar kullanılabilmekle birlikte hidroksiapatit içerikli dolgularda kullanılabilmektedir. Dudak bölgesinin hareketli bir bölge olması bu alanı biraz daha dezavantajlı kılar.

Puragen hyalüronik asit içeren bir diğer dolgu maddesidir. Mentor firması tarafından üretilen, kalıcı olmayan Puragen, 8 – 12 ay etkilidir.

Perlane, Juvederm, Restylane gibi diğer hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri tek çapraz bağlı hyaluronik asit içerirken; Puragen çift çapraz bağlı hyaluronik asit içerir. Bu da yapının etki süresini uzatır.

Puragen cildin dermis katmanına enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra bir miktar su tuttuğu için gerekenden fazla vermemek gerekir. Rötuş yapılacaksa da en az 2 hafta sonra uygulanmalıdır. Allerji testi gerektirmez.

 


Ana Sayfa   |  Dr.Fevzi Yavaş Hakkında  |  Doktora Sor  |  İletişim

Bağdat caddesi Ay apartman NO:370/12 Şaşkınbakkal – İstanbul | Tel:+ 90 216 386 99 11

Bu sitede yer alan bilgiler kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılamazlar.
İzin alınmadan kullanılması ya da yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.